Güzel Cilt

Sterilize Maddelerini sürekli Kullanmayın

Sterilize Maddelerini sürekli Kullanmayın
28 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 472 kez okundu.
Önceki1 sayfa 2
Okları kullanarak Yazını diğer kısımlarını okuyabilirsiniz.

Son zamanlarda büyük bir popülarite kazanan bir hijyen ürünü el temizleyicileri sürekli kullanılan temizlik maddesidir.

İnsanlar, zararlı mikrop bulaşmasını azaltmada elle yıkamanın öneminin farkına vardığından, piyasada birçok el temizleyici ürün gelişti. İnsanlar sıklıkla cildine yapışan mikropları ortadan kaldırmak için ellerine sabun ve diğer giderici ilaç kullanıyor.

El temizleyicileri çoğunlukla sabun ve suya erişim imkanı olmadığında ya da iyice yıkanmaya yetecek kadar zaman olmadığında kullanılıyor.

Fakat el sanitizatörleri ile aklımıza gelen iki soru var.

Bir el dezenfekte edici el yıkama için uygun bir alternatif olabilir mi?
Sabun ve su kullanmanın uygun olmadığı durumlarda hastalıklara neden olan mikropları ortadan kaldırabilir mi?
El temizleyicileri mikroplara karşı çözümken, onları kullanmanızı sınırlamak önemlidir. Bu hijyen ürününün aşırı kullanılması, diğer sağlık sorunlarına neden olabilecek bazı dezavantajlara sahiptir.

El sanitizatörlerinin sık kullanmaması için nedenler

El temizleyicileri sık kullanmamak için çeşitli nedenler vardır.

1. Zararlı Madde Triclosan İçermesi

Birçok ticari el dezenfeksiyon cihazında, antibakteriyel özellikleri için kullanılan yaygın bir kimyasal, triklosan’dır. Fakat faydadan çok zarar verebilir . Bu kimyasal bakterileri antibiyotiklere dirençli hale getirmeye katkıda bulunabilir.

Mikrobiyal İlaç Direnci dergisinde 2006 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, triklosanın yaygın kullanımı, klinik olarak önemli antimikrobik maddelere eşlik eden potansiyel bir halk sağlığı riski oluşturabilir. Frontiers in Microbiology’de yayınlanan bir başka 2014 çalışması da bu kimyasalın ilaç direnciyle ilişkili olduğunu belirtiyor.

Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabında yayınlanan 2012’de yapılan bir araştırma, kişisel bakım ürünlerinde bakterisit olarak kullanılan yüksek üretim hacmindeki bir kimyasal olan triklosanın insan ve çevre sağlığına karşı zararı artan bir endişe kaynağı olduğunun altını çiziyor.

Çalışma, kimyasalın özellikle de duyarlı popülasyonlarda kas gücünü olumsuz yönde etkileyebilecek şekilde kardiyak ve iskelet kasının kontraktilitesini zayıflatabileceğini buldu.

2. Alkol Zehirlenmesi

El temizleyicileri triklosan içermeseler bile, tamamen temiz oldukları anlamına gelmez.

alkol

alkol

Bazı el temizleyicilerin bir diğer aktif maddesi, bakterileri öldürmek için antimikrobiyal olarak işlev gören alkoldür .

Yaklaşık yüzde 65 etil alkol içeren el temizleyicileri, kasten veya istemeden yutulduğunda vücuda zararı dokunur. Etil alkol, astım ve kronik dermatite neden olabilen bağışıklık sistemi işlev bozukluğu ve aşırı duyarlılıkla ilişkilendirilmiştir.

Birçok el dezenfektanı aynı zamanda bilinen bir nörotoksin olan bir petrokimyasal izopropil alkol içerir.

3. Norovirus’e karşı etkili değil

Diyare ve kusmaya neden olan Norovirus, çok bulaşıcıdır ve herkesi etkileyebilir. El temizleyicileri insanları norovirüsün bulaşmasına karşı korumada etkili değildir.

norovirus

norovirus

Uygulamalı ve Çevresel Mikrobiyoloji’de yayınlanan 2010 tarihli bir araştırma, patojen nakilinin kontrolü için alkol bazlı hijyen ilaçları vaadine rağmen, insan norovirüsüne nispeten etkisiz kaldığını bildiriyor.

Bu, bu önemli virüs grubuna karşı yeni ürünler geliştirilmesi ve değerlendirilmesi ihtiyacını güçlendirir.

Artı, Kanadalı Tıp Birliği Dergisi’nde yayınlanan 2011 yılı bir araştırmada, el temizleyicileri, rutin el hijyeni için sabun ve su yerine daha fazla kullanan sağlık çalışanları, norovirus salgınlarına 6 kat daha fazla maruz kalmıştır.

4. Kirli Ellerde Çalışmıyor mu?

El temizleyicisi kullandıktan sonra ellerimizin temiz olduğunu düşünüyoruz. Ancak gerçekte, elleriniz çok pis ise, el temizleyicileri tüm kalıntıları veya mikropları temizlemeyecektir.

çok kirli eller

çok kirli eller

El dezenfeksiyon maddeleri son derece kirli ellerde çalışmaz

Bu maddelerin etiketinde elinizi düzenli sabun ve ılık su ile yıkamanızı öneren nedenlerden biri de budur.

Gıda Koruma Dergisinde yayınlanan 2010 tarihli bir araştırmada antiseptikler ve mendiller her durum için her derde deva değildir ve hafif bir toprak yükünün varlığında ve çoğu enterik virüsün karşısında daha az etkili olur.

sabun ve su mevcut olmadığında El dezenfektanları kullanılmalıdır.
5. Kuru Cilt Nedenleri

Hem alkol esaslı, hem de antibakteriyel el temizleyicileri cilt için zararlıdır.

Hassas ciltler

Hassas ciltler

El sabanlaştırıcı aşırı kullanılırsa kuru ciltlere neden olabilir

Bazı sabunlaştırıcılardaki yüksek alkol içeriği dış tabaka doğal yağının cildi soyabilir. Bu da cildin koruyucu bariyer işlevini engelleyebilir ve cilt kuruluğuna, kızarıklığa ve hatta soyulmaya neden olabilir.

Antibakteriyel el temizleyicileri, kaşıntı, yanma hissi veya kuru cilt şeklinde cilt hassasiyetine neden olabilir . Aslında, çok küçük çocuklar deride tahrişe daha yatkın oldukları için bu maddeler fazla kullanmamalıdır.
6. Bilinmeyen Kimyasallar Parfüme Eklendi

Birçok el dezenfeksiyon aygıtı ayrıca rahatsız edici ve alerjilere ve hormon bozulmalarına bağlı olabilen kimyasal koku içermektedir.

kimyasallar

kimyasallar

Sentetik kokular genellikle hormonları taklit eden endokrin bozucular olan ftalatları içerir. Genital gelişimini bile değiştirebilirler.

Etikette esansiyel yağlardan türetildiği belirtilmedikçe, bir ‘parfüm’ içeren el temizleyicilerinden kaçının. Kokusuz birini seçmek daha iyidir.

Önceki1 sayfa 2
Okları kullanarak Yazını diğer kısımlarını okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git