Güzel Cilt

Kemik Erimesi Nasıl Önlenir

Kemik Erimesi Nasıl Önlenir
4 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 619 kez okundu.
Önceki1 sayfa 3
Okları kullanarak Yazını diğer kısımlarını okuyabilirsiniz.

Kemik Erimesi Nasıl Önlenir

Bakım sırası iskelet sistemimizde. Bu yazımız vücudun dik durmasını sağlayan kemik sağlığı ile alakalı. Kemik yapısını ne iyi gelir bakalım. Kemik mineral yoğunluğu, kuvvet ve yoğunluğunu belirten kemikteki mineral seviyesini belirtir. Kemik mineral yoğunluğu normal seviyelerin altına düşen fakat osteoporoz olarak sınıflandırılacak kadar düşük olmamasına  osteopeni denir.

Kemik erimesi

Osteopeni; kemik erimesi

Osteopeni genellikle ağrıya veya diğer belirtilere neden olmaz. Ancak önlemenin ne anlama geldiğini anlamak önemlidir çünkü osteoporoz, kemiklerin zayıf olduklarından dolayı kolayca kırılır.

Yaş, düşük kemik mineral yoğunluğunun başlıca nedenlerinden biridir. Yaşla birlikte, kemik mineralleri, ağırlığı (kütle) ve yapıyı kaybetmeye başlar; bu da onları daha zayıflatır ve kırılmaya daha eğilimli hale getirir.
Yeme bozuklukları, metabolizma sorunları, kemoterapi, radyasyona maruz kalma, aile öyküsü, ince vücut yapısı, yeterli fiziksel aktivite eksikliği, sigara, düzenli soda tüketimi ve aşırı alkol tüketimi de dahil olmak üzere osteopeni etkileyen bazı faktörler olabilir.

Ayrıca, kadınlar erkeklerden daha fazla osteopeni ve osteoporoz riski altındadır.

Osteopeni tanımlayan hiçbir belirti yoktur. Kemikler daha inceltildiğinde ağrı veya başka değişiklikler olmayabilir. O kadar önemli olmasının nedeni budur her birkaç yılda bir 35 yaşından sonra kemik mineral yoğunluğu testi olsun .

Osteopeni için yüksek risk kategorisine girerseniz, artık kemik mineral yoğunluğunun ve osteoporozun ilerlemesinin önlenmesinde basit yaşam tarzı ve beslenme değişiklikleri yapabilirsiniz.
İşte kemik mineral yoğunluğunu (osteopeni) kaybetmeyi önlemenin en iyi 10 yolu.

1. Yeterli Kalsiyum Tüketimi

Kalsiyum, kemik yoğunluğunu artırmak için en önemli besin öğelerinden biridir. Kemikler ağırlıklı olarak kalsiyumdan yapılır, bu nedenle bu besin, herhangi bir kemikle ilgili hastalıkların önlenmesi için çok önemlidir.

Kalsiyum içeren besinler

Kalsiyum bakımından zengin besinler

Aslında kalsiyum düşük bir diyet, düşük kemik yoğunluğuna ve erken kemik kaybına katkıda bulunur. 19 ve 50 yaşları arasındaki insanlar günde yaklaşık 1000 mg kalsiyum tüketmelidir. Kadınlar için günde 1,200 mg kalsiyum var.

Şunları yapabilirsiniz günlük kalsiyum gereksinimi olsun organik süt ürünleri, sardalye, (örneğin kurutulmuş erik), şeker pekmezi, tofu gibi güçlendirilmiş soya ürünleri, kuru meyve (örneğin lahana, Çin lahanası ve brokoli gibi) koyu yeşil sebzeler ve bir dizi Diğer besin öğeleri. Dengeli bir diyet tüketmiyorsanız, bir kalsiyum takviyesi almak konusunda doktorunuza danışmalısınız.

2. Vitamin D alımını arttırın

D vitamini, kemik sağlığını destekleyen ve osteopeni riskini azaltmada önemli bir rol oynayan bir başka önemli besindir. D vitamini, vücudunuzun kalsiyumu daha iyi kullanmasına yardımcı olur.

D vitamini güneşRegis Üniversitesi tarafından yapılan 2014 çalışmasında D vitamini eksikliğinin osteoporoz ve osteopeni önemli bir faktör olduğu bildirilmektedir. D vitamini eksikliği egzersiz öyküsü, steroid kullanımı ve cinsiyete göre istatistiksel açıdan anlamlı bulundu.
Önerilen günlük ek yetişkinler için günlük 2.000 IU’dur.

Artı, yumurta, somon, sardalya, kılıç ve tahıl ve portakal suyu gibi müstahzar gıdalarda D vitamini alabilirsiniz.

Vücut, ayrıca güneşe maruz bırakıldığında D vitamini de üretir, bu nedenle günlük sabahın erken saatlerine 10 ila 15 dakika güneş maruziyetinin tadını çıkarın.

3. Aktif kalın

Düzenli egzersiz genel sağlığa yararlıdır ve kemik sağlığı istisna değildir. Fiziksel strese yanıt olarak kemik formları ve remodelleri, bu nedenle düzenli fiziksel aktivite, kemik mineral yoğunluğunun kaybolmasını önlemeye yardımcı olur.

koruma sporu

Hastalığa karşı korunmada spor

Aslında, oturmuş bir yaşam tarzı yaşamak osteopeni ve osteoporoz için bir risk faktörüdür.

Kemik sağlığı için, haftanın hafif taşıyan faaliyetleri çoğu gün en az 30 dakika süreyle hedefliyoruz . Yürüyüş, doğa yürüyüşü ve dans gibi aktiviteler vücudunuzu egzersiz yapmak ve osteopeni önlemek için iyi seçimlerdir.

Elastik bantlı egzersizler üst vücuttaki kemiklere yardımcı olabilir. Halihazırda osteoporozu olanlarda düşme ve buna bağlı kırıkların önlenmesine yardımcı olan güç ve denge düzeyini de geliştirebilir.

Önceki1 sayfa 3
Okları kullanarak Yazını diğer kısımlarını okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git