Güzel Cilt

Kansere Karşı 10 Süper Yiyecek

Kansere Karşı 10 Süper Yiyecek
3 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 458 kez okundu.
Önceki1 sayfa 3
Okları kullanarak Yazını diğer kısımlarını okuyabilirsiniz.

Kanser, çeşitli şekillerde vücuda zarar veren anormal hücrelerin büyümesi ile karakterize bir hastalıktır. Vücut bakımı için önemli organlardan göğüs, deri, yumurtalık, akciğer, pankreas, kolon, prostat ve lenfoma gibi 100’den fazla kanser çeşidi vardır. Her kanser farklı belirtilere sahiptir.

Amerikan Kanser Derneği’ne göre kanser ABD’de ve Amerika Birleşik Devletleri Kanser İstatistikleri: 1999-2011 İnsidans ve Ölüm Web Tabanlı Rapora göre en ölüm nedeninin en sık nedenidir. 575.000’den fazla kişi kanserden ve 1.5 milyondan fazla kişinin ölümünden ABD’de her yıl vakalar teşhis edilir

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, yeni kanser vakalarının önümüzdeki 15-20 yıl içinde yüzde 70 oranında artması bekleniyor.

Kanseri riskini artırdığı bilinen bir kaç faktörler zararlı kimyasallar ve sigara dumanına ve genetiğe yaşlanma, aşırı sigara, aşırı alkol alımı, güneş, obezite aşırı maruz kalma, pozlama .

Herediter ve bazı çevresel faktörleri kontrol edemiyorsanız da, sağlıklı diyet ve yaşam tarzı seçimleri yaparak kanser riskinizi azaltabilirsiniz.

İyi planlanmış bir diyet birçok kanseri önlemeye yardımcı olabilir. Aslında, antioksidan ve fitokimyasal maddeler bakımından zengini birçok süper yiyecek bulunmaktadır.

 

Kanserle savaşan en iyi 10 süper silahın var.

1. Brokoli

Kanser riskini azaltmak için süper yiyecek brokoli yiyin. Bu turpgil sebzede, vücutta koruyucu enzimler üreten glukozinolatlar denilen bileşikler bulunur.

Bu enzimlerin birisi, kansere neden olan kimyasal maddelerin yıkanması yoluyla kanser riskini azaltmaya yardımcı olan brokolidir. Brokoli ayrıca tümör büyümesine yardımcı olan kanser kök hücrelerini hedef alır.

Oregon State Üniversitesi’nde Linus Pauling Enstitüsü’nde bilim adamları tarafından yapılan bir çalışmada, 2011 sonucuna brokoli kanseri önlemeye yardımcı olur .

Brokoli, ağız, göğüs, karaciğer, akciğer, mesane, yemek borusu ve mide kanserlerine karşı korunmada etkilidir.

Haftada 2 veya 3 kere haşlanmış veya buharda pişirilmiş yaklaşık 2 bardak brokoli yiyin.

2. Yeşil Çay

Yeşil çay, çeşitli kanser riskini azaltmaya yardımcı olan popüler bir içecektir. Yeşil çayda bulunan, kateşinler, ksantin türevleri, epigallokateşin-3-gallat (EGCG) ve epikateşin gibi bileşikler, kanserli hücrelerin gelişimini önlemeye yardımcı olur. Yeşil çay, serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini önlemeye bile yardımcı olur.

Yeşil çay, Çin Tıbbı dergisinde yayınlanan yeşil çay ve kanser önleme çalışmalarının 2008 yılı gözden geçirmesine göre gastrointestinal, göğüs, akciğer ve prostat kanserleri üzerindeki koruyucu etkileri gösteriyor. Bununla birlikte, daha prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.

Anti-kanser yararlarını toplayabilmek için günde 3-4 bardak yeşil çay için. Hatta doktorunuza danıştıktan sonra yeşil çay ekstrelerini alabilirsiniz.

3. Domates

Bu sulu meyve likopenin iyi bir kaynağı, kanserle mücadeleye yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. Likopen bağışıklık sistemini güçlendirir ve hasar hücreleri korur.

Ayrıca anormal hücre çoğalmasını durdurur. Buna ek olarak, vücudun serbest radikal hasarını önleyen iyi bir A, C ve E vitamin kaynağıdır.

Beslenme Bilimi ve Vitaminoloji Dergisinde yayınlanan 2013 tarihli bir araştırmada, araştırmacılar, ham ve pişirilmiş daha fazla domates ve domates ürünü yiyen erkeklerin prostat kanseri geliştirme olasılıklarının daha düşük olduğunu buldular.

Domatesler ayrıca endometriyal, göğüs, akciğer ve mide kanseri riskini azaltmada etkilidir.

Her gün 1 bardak dilim domates yiyin. Kansere karşı maksimum faydalar sağlamak için domates sosu, salça ve suyu da diyetinize ekleyin.

Önceki1 sayfa 3
Okları kullanarak Yazını diğer kısımlarını okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git