Güzel Cilt

Hamilelik Belirtilerini Ciddiye Alın

Hamilelik Belirtilerini Ciddiye Alın
15 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 502 kez okundu.
Önceki1 sayfa 3
Okları kullanarak Yazını diğer kısımlarını okuyabilirsiniz.

Gözardı Edilmemesi Gereken 10 Gebelik Belirtisi
Gebelik sadece genişleyen bir bel değildir. Hamilelik dönemindeki hormonal değişiklikler, vücutta zaman zaman ortaya çıkan birçok değişiklik getirir.

Hamile kadınların yaklaşık yarısı, birincil mide bulantısı ve bazen kusma (genellikle sabah yorgunluğu) yaşar. Ruh hali değişimleri, uyku sorunları, bel ağrısı ve ayaklarda şişme de gebelikle ilgili yaygın rahatsızlıklardır.

hamilelik

hamilelik

Ancak hamileliğiniz ne kadar okudunuz ya da annenizin veya diğer yaşlı aile üyelerinizden ne kadar çok tavsiye aldığınız önemli değil, dikkat edilmesi gereken bazı gebelik belirtileri var .

Özellikle hamile kalırsanız, kendinizin ve doğmamış bebeğinizin güvenliğini sağlamak için hangi belirtilerin doktorunuzun dikkatine sunulması gerektiğini bilmek önemlidir.

Göz ardı etmemeniz gereken gebelik belirtileri

Göz ardı etmemeniz gereken 10 gebelik belirtisi.

1. Fetal (çocuğun hareketlerinde ) Hareketlerde Azalma

Çoğu anneler, 17 ila 18 hafta arasında bebeğini hareket ettirmeye başlarlar. Bebek hareketleri yaklaşık 24 haftada daha da güçlenir. Çoğu hamile kadın, bebeklerinin daha düzenli bir uyku-uyanıklık döngüsüne adapte olmaya başlaması nedeniyle, günün belirli saatlerinde daha aktif olduklarını bile fark eder.

Fakat bebeğinizin hareketleri birdenbire yavaşlar veya durduysa ve saatlerce hareket edemiyorsanız derhal doktorunuza bildirin.

Hamilelik sırasında fetal hareketin azalması

Hareket uzun süre olmaması, düşük amniotik sıvıyı gösterebilir, bu da annenin basitçe sıvı ve bol miktarda su içilmesi sorunu çözmektedir.

Bazen, amniyotik kese içerisinde, embriyo için beslenme ve oksijen ile ilgili problemlere bağlı olarak fetal harekette azalmaya neden olan amniyotik sıvının sızıntısına neden olabilir. Ayrıca, enfeksiyon riskini arttırır.

Gebeliğin 38. haftasından sonra bebeğin hareketinin azalması, umblikal kordonun sıkışması tehlikesini önlemek bebeğe kan akışını sağlamak için sezeryan doğum gereğini ortaya koyabilir.

Bir bebeğin hareketlerinde bir azalma ciddiye alınmalı ve doktorunuzun dikkatine sunulmalıdır. Ölü doğum yapan birçok kadın bebeğinin hareketlerini yavaşlattığını veya durduğunu fark etmiştir.

2. Lekelenme ve Kanama

Hamilelik sırasında vajinal lekelenme veya kanama sizi delirtebilir. Sadece bir kan lekesi endişe edecek bir şey değildir. Lekelenmeler genellikle embriyonun uterusa yerleştirildiği normal bir işarettir .

Ancak ağır kanamalar göz ardı edilmemelidir. Bu, ciddi bir şey belirtisi olabilir – düşük riski gibi…

Gebelik sırasında lekelenme ve kanama

Obstetrik ve Jinekoloji’de yayınlanan 2009 tarihli bir araştırma, özellikle de ağrı eşliğinde birinci trimesterde ağır kanamanın düşük doğum riski ile ilişkili olduğunu bildiriyor. Öte yandan, lekelenme ve hafif atışlar, özellikle de bir ila iki gün sürmesi mümkün değildir.

Ailenin ve Üreme Sağlığı Dergisinde yayınlanan 2013 tarihli bir çalışma, gebeliğin ilk üç ayında vajinal kanamanın, anne ve fetüsün daha fazla komplikasyonunu önleyebileceğini bildirmektedir.

Çalışma, aynı zamanda, birinci trimester kanamalı gebelerde ikinci trimester kanamaların ve preterm doğumun anlamlı olarak daha yaygın olduğunu bildirmektedir.

Hamilelik sırasında lekelenme veya kanamaya sebep olan şey ne olursa olsun, doktorunuzu aramak iyi bir fikirdir.

Önceki1 sayfa 3
Okları kullanarak Yazını diğer kısımlarını okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git