Güzel Cilt

Gece Uyandığınızda Neden Hareket Edemezsiniz

Gece Uyandığınızda Neden Hareket Edemezsiniz
21 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 342 kez okundu.
Önceki1 sayfa 2
Okları kullanarak Yazını diğer kısımlarını okuyabilirsiniz.

Karabasan uyku felci olarak da bilinmektedir. Peki bu durumdan kurtulmanın yolların nelerdir öğrenelim.
Geceleyin birden uyandığınızda ve kaslarınız hareket edemediğinde, rüyasız bir rüyaya düştüğünüzü düşünün. Ne kadar Korkutucu geliyor! Ancak bu, birçok insanın hayatının bir noktasında yaşadığı deneyimdir.

karabasan uyku felci

karabasan uyku felci

Uyku felcinin sebepleri nelerdir bir göz atalım.
Karabasan uyku felci nedir ne ile mücadele ediyoruz yazımızı okuyarak anlayabilirsiniz.
Bu tuhaf olgu uyku felci olarak bilinir; burada bir kişi uykuya daldığında veya uyanırken kısa bir an için hareket edemez, konuşamaz veya tepki gösteremez. Uyanıklık ve uyku ile genellikle halüsinasyonlar eşlik eden geçici bir durumdur.

Odada birisinin varlığı veya göğsünüzde oturan biri gibi algılamalar yaygın olup, kişinin nefes almasını zorlaştırabilir. Vücudun içinden geçen güçlü bir akım gibi fiziksel algılamalar da yaygındır.

Uyku tıbbı İncelemelerinde yayınlanan 2011 yılı sistematik gözden geçirmesine göre, uyku felci nispeten yaygındır. Derlemede toplam 36.000 katılımcının yaşam boyu uyku felci oranlarını bildiren 35 çalışma analiz edildi.

Araştırmacılar, genel popülasyonun yüzde 7,6’sında uyku felci yaşadığını ve uyku düzeninin bozulduğu öğrenciler gibi yüksek risk grubunda yüzde 28,3’e yükseldiğini keşfetti. Anksiyete ve depresyon gibi zihinsel rahatsızlığı olan insanlar arasında yüzde 31.9’u uyku felci geçirdi.

Neden gecenin bir yarısında hareket edemiyorsun işte cevabı.
Uyku felci nasıl geçer yazıda mevcut.

Bu çalışma, bir bireyin fiziksel ve duygusal durumu üzerindeki etkisini belirlemek için uyku felci üzerine daha fazla araştırma yapılması ihtiyacını vurgulamaktadır. Ayrıca, psikiyatrik ve diğer tıbbi durumlarla olan ilişkisi daha fazla analiz edilmelidir.

Uyku Felci Ne Zaman Olur?

Genellikle, uyku felci, uyku döngüsü sırasında iki belirli zaman içinde oluşur.

Uykuya dalarken, hipnogojik veya predormital uyku felci olarak bilinen iki türü vardır. Uyuduğunuzda, vücudunuz hafifçe rahatlar ve hareket edemez veya konuşamazsınız.
Uyanırken, hipnopompik veya postdormital uyku felci yaygın görülür. Uyku esnasında vücudunuz, REM (hızlı göz hareketi) ve NREM (hızlı göz hareketi olmayan) uyku arasında değişir. NREM’in sonunda, uykunuz REM’e geçer ve gözler hızla hareket eder ancak vücudunuzun geri kalan kısımları çok rahat kalır. REM beyninizin canlı rüyaları olduğunda uyku döngüsünün en derin kısmıdır. O anda vücudunuzun kasları kapalı olduğundan vücudunuzla hayallerinizde hareket etmezsiniz. REM döngüsü bitmeden uyanırsanız, tamamen bilinçli hale gelirsiniz, ancak vücudunuz hala REM uyku modundadır, böylece istemsiz olarak hareket edemezsiniz.
Uyku Felcinde Hangi Tür Halüsinasyon Oluşur?

Bilinçlilik ve Biliş’te yayınlanan 1999 tarihli bir araştırmaya göre, uyku felci sırasında üç halüsinasyon görülebilir.

Incubus: Bu tip insanlar göğüslerinde yoğun bir baskı hisseder ve nefes alamıyor hisseder. Burada vücut hala REM ve nefes alma modundadır.
Davetsiz misafirin varlığı : Burada, insanlar bir varlığın korku, görsel ve işitsel olarak varlık duygusu yaşar. İnsanlardan en küçük uyarılardan bile haberdar olabileceği “orta beyinin hipervigilant hali” olarak tanımlanır.
Alışılmadık vücut deneyimleri: Bu tür insanlar uçar veya yüzer bu gibi vücut dışında bir tecrübesi vardır. Burada, kişinin uyandığında beynin farklı alanları etkindir.

Önceki1 sayfa 2
Okları kullanarak Yazını diğer kısımlarını okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git