Güzel Cilt

Doğum Sonrası Kalıntılardan Kurtulma

Doğum Sonrası Kalıntılardan Kurtulma
10 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 654 kez okundu.
Önceki1 sayfa 3
Okları kullanarak Yazını diğer kısımlarını okuyabilirsiniz.

Fiziksel ve duygusal değişiklikler yaşadığınız dokuz aylık hamileliğin sonunda nihayet bir bebek ile müjdelenmiş oluyorsunuz. Tebrik ederiz!

Vajinal doğum veya sezeryan ile bebeğinizi teslim etmişsinizdir – her iki yöntemin de avantajları ve dezavantajları vardır.

Fakat “klasik” vajinal doğum, vücudunuzun daha da fazla değişikliğe uğramasına neden olur. Tıpkı vücudunuz doğum yapmaya hazırlanmak için aylara ihtiyaç duyduğu gibi, hamilelik öncesinde yaptığınız gibi iyileşmek ve düzelmek zaman alır.

Vajinal doğumdan sonraki ilk birkaç hafta vücudunuz için çok kritik. Bu süre boyunca, vücudunuz normal haline dönmeye çalışacak ve hamilelik, doğum ve doğumunuz sırasında değişiklikleri düzeltecektir.

Vajinal doğumdan sonra, iyileşmeye odaklanmak ve vücudunuzun yanısıra yenidoğanınıza da dikkat etmek önemlidir.

doğum sonrası şeması

doğum sonrası neler yapılmalı

Vajinal doğumu iyleştirmek için bazı ipuçları

İşte bilmeniz gereken vajinal doğumun iyileştirilmesiyle ilgili en iyi 10 methot.

1. Uygun Dinlenin ve Uykunuzu alın

Bir yenidoğana bakmak tam zamanlı bir iş değildir ve yeni anneler genellikle dinlenme ve uyku için çok fazla önem vermezler.

Düzgün bir dinlenme ve uyku

Doğumdan sonra iyileşme zaman almaktadır ve vücudunuza gerekli dinlenme ve bakım vererek süreci hızlandırabilirsiniz. Uyku genel fiziksel ve duygusal refahınız için hayati önem taşır ve aynı zamanda yeni doğana annelik sorumluluklarını üstlenmenize de yardımcı olabilir.

Her zaman yeni bir annenin sorumlulukları ile birleştiğinde az dinlenmeye yol açabileceğini unutmayın anksiyete ve depresyon tetiklenebilir. Bu nedenle, kısa uykularla mümkün olduğunca uykunuzu almaya çalışın.

Gerekirse, ekstra yardım alın ve bebeğiniz uyurken siz de uyuyun. İyi uyku elde edebilmeniz için eşinizden geceleri bebeğinizin bezini değiştirme konusunda yardım etmesini isteyin.

2. Klozet kullanın

Doğumdan sonra ağrı – rahmin normal boyutuna geri döndüğünde kramp sıkışması – genellikle dayanılmaz bir hal

Bununla birlikte, vajinal doğumda, zorlanma veya epizyotomi olabileceği ihtimali yüksektir ve iyileşmesi daha uzun sürer. Artı, bu zorlanma da acı vericidir.

Klozet kullan

Dikişlerinizi temiz tutmak önemlidir. Herhangi bir dikiş almadıysanız bile, vulva hala şişmiş ve tahrip edilebilir.

Dikişleri temiz tutmak ve acıyı ve hassaslığı azaltmak için bir klozet kullanılması önerilir. Bu tür lavabolar, genital alanınızı temiz tutmaya ve ağrıyı büyük oranda azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca, idrara çıktıktan sonra, ağrı azaltmak için genital bölgede biraz sıcak su dökün.

Önceki1 sayfa 3
Okları kullanarak Yazını diğer kısımlarını okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git