Güzel Cilt

Denenmiş 10 Sivrisinek Kovucu

Denenmiş 10 Sivrisinek Kovucu
17 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 551 kez okundu.
Önceki1 sayfa 3
Okları kullanarak Yazını diğer kısımlarını okuyabilirsiniz.

Yaz yaklaşırken, pek çok ülkedeki insanların uğraşmak zorunda olduğu büyük bir sorun sivrisineklerdir.

Boyutları küçük olmakla birlikte, patojenleri taşıması nedeniyle çok can sıkıcı ve hatta tehlikeli olabilirler.

sivrisineğe karşı denenmiş

sivrisineğe karşı denenmiş

Sivrisinekler, sıtma, sarı humma, dang, ensefalit ve Batı Nil virüsü gibi çeşitli hastalıkları yayabilir veya iletebilir. Son zamanlarda, Zika virüsünün yayılması, insanları sivrisineklerin neden zararlı olduğunun farkında oldu.

İnsanlar koku, ışık, sıcaklık ve nem gibi faktörlerin bir birleşimi nedeniyle sivrisinek ısırığına yatkındırlar. Bu küçük canavarlar tarafından ısırıldığı zaman, kaşıntılı, kabarık ciltlere sahip olabilirsiniz.

Sivrisinek kaynaklı hastalıkların yanı sıra ağrılı veya rahatsız edici ısırıkları önlemek için piyasada birçok ticari böcek kovucusu bulunmaktadır. Bununla birlikte, son yıllarda, böcek kovucularının, özellikle de DEET olarak da bilinen N, N-dietil-3-metilbenzamid ihtiva edenlerin, sağlık üzerindeki muhtemel olumsuz etkileri hakkındaki endişeler arttı.

Güvende olmak için size, çevreye de güvenli olan doğal sivrisinek kovucularını kullanabilirsiniz.

İşte gerçekten denenmiş en iyi 10 doğal sivrisinek kovucu.

Gerçekten çalışan doğal sivrisinek kovucular şekillerle anlatılmıştır.

Not: Çoğu durumda, uçucu yağlar etkili doğal sivrisinek kovucusu olarak çalışırlar, ancak gebe ve emziren kadınlar için güvenli değildir. Ayrıca, cildinizi tahriş ederse bu yağlardan hiçbirini kullanmayın.

1. Limonlu Okaliptüs Yağı

Limonlu okaliptüs yağı, en etkili doğal sivrisinek kovucularından biridir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri bile, ticari sivrisinek kovucu ürünlerinde etkili bir bileşen olarak limonlu okaliptus yağı kullanımını onayladı.

Doğal sivrisinek kovucu olarak limonlu okaliptüs yağı tavsiyemizdir.

American Sivrisinek Kontrolü Derneği Dergisinde yayınlanan 2014 tarihli bir araştırma, yüzde 32’lik limonlu okaliptüs yağı karışımının üç saat boyunca sivrisineklere karşı yüzde 95’ten fazla koruma sağladığını bildiriyor.

1 Ölçek  limon okaliptüs yağı ile 10 ölçek elma sirkesi ile karıştırılır.
Solüsyonu bir sprey şişesine koyun.
Sivrisinekleri püskürtmek için cildin açık alanlarına püskürtün.
Her birkaç saatte bir tekrarlayın.
2. Lavanta

Güzel kokusuyla lavanta, sivrisinekler ve diğer böcekler için doğal bir kovucu olarak da çalışır .

lavanta

lavanta

Doğal sivrisinek kovucu olarak lavanta yağı etkilidir.

Amerikan Sivrisinek Kontrol Derneği Dergisinde 2002 yılında yayınlanan bir araştırmada, araştırmacılar, lavanta yağı yetişkin sivrisinekleri kovmak için etkili olduğunu buldu. Çalışma saçsız fareler üzerinde yapıldı.

Buna ek olarak, lavanta analjezik, böcek öldürücü, antiseptik ve sakinleştirici özelliklere sahip olduğundan, sivrisinek sokmalarını önleyebilir ve yatıştırabilir.

Sivrisinekleri caydırmak için dışarıya çıkmadan önce cildinize birkaç damla lavanta yağı uygulayın. Yağları doğrudan cildinize uygulamadan önce bir test yapın.
Ayrıca, pamuk toplarına birkaç damla lavanta yağı koyun ve böceklerin evinize girmesini önlemek için onları evinizin farklı alanlarına koyun.
Açık bahçenizde veya kapalı  yerlerde vozo içinde lavanta büyütebilirsiniz.
3. Tarçın Yağı

Tarçın yağı, çok etkili ve çevre dostu bir sivrisinek kovucudur.

tarçın yağı

tarçın yağı

Sivrisinek yumurtalarını öldürebilir ve yetişkin sivrisineklere, özellikle Asya kaplanı sivrisineklerine karşı bir kovucu olarak davranabilir.

Doğal sivrisinek itici olarak tarçın yağı

Tarım ve Gıda Kimyası Dergisinde yayınlanan 2004 tarihli bir araştırmada, tarçın yağı büyük kokulu, çevre dostu bir pestisit olarak gösterildiğini bildiriyor. Çalışma tarçın yağının sivrisinek larvalarını DEET’den daha etkili şekilde öldürme kabiliyetine sahip olduğunu da belirtti.

1 su bardağı suya ¼ çay kaşığı tarçın yağı (24 damla) ilave edin. Solüsyonu bir sprey şişesine boşaltın. Solüsyonu cildinize veya giysilerinize, evinizin çevresine ve sivrisineklerin bulunduğu başka herhangi bir yere püskürtün.
Alternatif olarak, küçük bir tarçın yağı, herhangi bir taşıyıcı yağı 1: 4 oranında karıştırıp, sivrisinek sokmalarını önlemek için maruz kalmış cilde sürtün.
Not: Cildinizi tahriş edebileceğinden asla tarla yağını konsantre bir biçimde uygulamayın.

Önceki1 sayfa 3
Okları kullanarak Yazını diğer kısımlarını okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git