Güzel Cilt

Çıbanlara Ne İyi Gelir

Çıbanlara Ne İyi Gelir
16 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 792 kez okundu.
Önceki1 sayfa 3
Okları kullanarak Yazını diğer kısımlarını okuyabilirsiniz.

Tıbbi terimlerle furunkle adı verilen bir kaynama, bir saç follikülünün akut bir enfeksiyonudur. Aynı zamanda cilt apsesi olarak da bilinir.

Çıbanlar iç uyluklarda olduğu kadar yüz, koltuk altlığı, boynun arka kısmı, boğaz, kasık ve kalçalarda da görülebilir. Basitçe söylemek gerekirse, çıban, diğer cilt bölgelerine yayılabilen beyaz veya sarı renklere sahip küçük cilt sorunlarıdır. Çıban geliştikçe birkaç gün içinde ağrılı olma ve büyüme eğilimi gösterirler.

 çıbanlara karşı


çıbanlara karşı

Uylukta çıkan Çıbanlar

Çoğunlukla stafilokok bakteriden kaynaklanır. Ayrıca, hasar görmüş kıl folikülü, zayıf bağışıklık sistemi, enfekte ter bezleri, sert kimyasallar, hijyen eksikliği, kötü beslenme ve şeker hastalığı gibi kronik hastalıklar, çıbanların gelişimine etki eder.

Çoğu çıban, iç uykular dahil olmak üzere evde tedavi edilebilir. Çıbanlar için ev tedavileri basit, ancak son derece etkilidir.

Bununla birlikte, çıban tedaviye dirençli ise, 2 hafta içinde iyileşmez, aşırı derecede ağrır veya ateş oluşturursa doğru teşhis ve tedavi için doktorunuza danışın.

İç uylukta çıbanlardan nasıl kurtulursunuz yöntemlerine bakalım.

İşte iç uylukta çıkan çıbanlardan kurtulmanın en iyi 10 yolu.

1. Sıcak Pres

Uyluklarınızdaki çıbanlardan hızla kurtulmanın en kolay yolu ısı uygulamak bu tekniği doğru kullanmaktır. Sıcak presler etkilenen ciltte kan dolaşımı arttırır uygulanan bu yöntem ve antikorlar ve beyaz kan hücreleri için enfeksiyonla mücadele konusunda daha hızlı  sonuç verir.

Bir bezi sıcak suya batırın, fazla suyu sıkın ve çıban üzerine bastırın.
Çıban patlayana kadar ve sıvı dışarı sızıncaya kadar bunu gün boyunca defalarca yapın.
Alanı iyice temizleyin ve daha fazla enfeksiyonu önlemek için bir merhem uygulayın.
Bir çıbanla uğraşırken, aynı zamanda Bartholin kanal kisti olarak adlandırılan ve vajinanın hemen iç kısmında ortaya çıkan kist için sıcak bir banyo yapın. Çoğu zaman, bu kistler tedavi olmadan kendi başına iyileşirler.

2. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, güçlü antiseptik, antibakteriyel antifungal özelliklerinden dolayı iç uyluktaki çıbanlar için mükemmel doğal bir çaredir.

İç uylukta Çıbanlar için evde tedavi yöntemini inceleyelim.

Çay ağacı yağı içine pamuklu bir bez batırın. Etkilenen bölgede sürün. Kaynatma iyileşene kadar bunu birkaç kez yapın.
Diğer bir seçenek birkaç damla çay ağacı yağı sıcak suyu bir kasede karıştırmaktır. İçinde küçük bir kaşık lavanta yağı da karıştırabilirsiniz. Çözeltiye bir bez batırın ve yaklaşık 10 dakika boyunca etkilenen deride bir sıkıca bekletin. Günde birkaç kez bu yöntemi tekrarlayın.
3. Zerdeçal

Zerdeçal antiseptik ve anti-inflamatuar özellikleri iç uyluk çıbanı iyileşme sürecini hızlandırabilir. Zerdeçaldaki bileşik curcumin de ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.

Kalın bir macun yapmak için biraz zerdeçal tozu ve yeteri kadar su karıştırın. (Ayrıca zerdeçal tozu, süt kreması ve sirke ile karıştırılarak da yapabilirsiniz.) Hamuru uygulayın ve durulamadan önce en az 20-30 dakika bekletin. Günde birkaç kez tekrarlayın. Birkaç gün içerisinde çıban patlayabilir.
Ayrıca çıbandan kaynaklanan iltihap ve ağrıdan kurtulmak için bir bardak süte zerdeçal tozunu yarım veya 1 tatlı kaşığı ekleyebilir, kaynatıp ve günde iki kez içebilirsiniz.

Önceki1 sayfa 3
Okları kullanarak Yazını diğer kısımlarını okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git