Güzel Cilt

Beyin İçin Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır

Beyin İçin Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır
12 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 693 kez okundu.
Önceki1 sayfa 3
Okları kullanarak Yazını diğer kısımlarını okuyabilirsiniz.

Sağlıklı bir yaşam biçiminin ve diyetin beyin sağlığında önemli bir rol oynadığı bilinen bir gerçektir. Aynı zamanda, uçucu yağlar beyin sağlığı için de yararlıdır.

Beyin Sağlığına İyi Gelen Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır?

Bitkisel uygulayıcılar hem de modern tıp farklı temel yağların beyne yararlarını kabul ettiler.

Bu yağlar zihinsel yorgunluk, düşük netlik, zayıf entelektüel performans, konsantrasyon bozukluğu, hafıza zayıflamaları, zayıf bellek, hatırlama ve çok daha fazlası gibi farklı beyin sorunları ile başa çıkmada size yardımcı olabilir .

Koku ve beyin

kokuların beyin ile ilişkisi

Temel olarak, bu yağlar aromaterapi için kullanılır. Koku, duyuların en güçlüsüdür ve beyin aktivitesini en iyi şekilde etkileyebilir. Koku alma duyuları limbik sistemin bir parçasıdır ve duygu ve öğrenmeyi işleyen beynin alanlarına doğrudan bağlıdırlar.

Bununla birlikte, beyin gücünü artırmak için uçucu yağların nasıl kullanılacağını öğrenmeden önce, hangi esansiyel yağlarının en iyi olduğunu bilmek önemlidir.

Beyin sağlığını artırmak ve aromaterapi için uçucu yağlar nasıl kullanılır?

Beyin sağlığı için en iyi uçucu yağlar alt kısımda sıralandı.

1. Lavanta Esansiyel Yağı
Lavanta esansiyel yağı, sinir sisteminizi parasempatik bir dinlenme ve özümleme durumunda bırakmaya yardımcı olan sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliklere sahiptir. Sinirler üzerindeki yatıştırıcı etkisi sinirsel gerginliği ve depresyonu hafifletir. Aynı zamanda bilişsel yetenekleri arttırır.

Uluslararası bir  dergide (Journal of Neuroscience’de) yayınlanan 1998 tarihli bir araştırma, lavanta ve biberiye esansiyel yağları içeren aromaterapinin duygudurum, elektroensefalografi (EEG) uyanıklık modelleri ve matematik hesaplamaları üzerindeki etkisini analiz etti.

Araştırmacılar, lavanta grubunun artan uyuşukluğa işaret eden beta gücünün arttığını, daha az stres hissettiğini ve daha rahat hissettiğini bildirdiğini ve aromaterapiyi takiben daha hızlı ve daha doğru bir şekilde matematik hesaplamaları yaptığını keşfetti.

Tayland Tıbbi Dernek Dergisi’nde yayınlanan 2012 tarihli bir araştırma, baz yağla karşılaştırıldığında lavanta yağı, teta (4-8 Hz) ve alfa (8-13 Hz) beyin faaliyetlerinin gücünü artırdığını bildirdi.

Önceki1 sayfa 3
Okları kullanarak Yazını diğer kısımlarını okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git